Haber

Özgür Özel, Numan Kurtulmuş’la görüştü: ‘Arama yapacak’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ile telefonda görüştü.

TBMM Danışma Kurulu’nun olağanüstü bir toplantı yapmasını talep ettiğini belirten Özel, ” Ağırladığı Filistin Heyeti ile planladığı programların ardından gün içerisinde bu yönde bir çağrı yapacağını belirtti. “Onun başkanlığında yapılacak Danışma Kurulu toplantısına partimiz adına bizzat katılacağım” dedi.

Ne oldu?

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, tutuklu Türk Personel Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın başvurusu üzerine hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ihlal kararına uymadı. Daire, kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yargıtay kararının ardından CHP Lideri Özgür Özel, partisinin milletvekilleriyle bir araya geldi. Özel, partisiyle dün akşam yaptığı grup toplantısının ardından, “Karar elbette Can Atalay’ı mağdur eden bir karardır. Ancak kararın hedefleri Can Atalay ile sınırlı değil. Can Atalay örneğiyle” Kararın anayasayı hiçe saydığını, anayasaya direndiğini, anayasal düzeni ortadan kaldırdığını ve doğrudan “Bu bir ayaklanma girişimidir” diyen Özel, şöyle konuştu: “Karar sadece Can Atalay’ı değil, Hatay halkını, tüm halkı ayağa kaldırmaya çalışıyor. Seçmenler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurumsal yapısı, Anayasa Mahkemesi üyeleri sınırlarını zorluyor ve kendilerini milli iradenin üstünde görüyorlar. Karar Meclis’e karşı darbe girişimidir.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu