Haber

YÖK’ten üniversite sınavının kaldırılmasına ilişkin açıklama: Herhangi bir hazırlığımız yok

Türkiye tarihi seçimlerini geride bıraktı.

Bunun ardından partilerin kümelenme toplantıları yeniden başladı.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partinin kümelenme toplantısını gerçekleştirdi.

Bahçeli konuşmalarında, Üniversite sınavlarını kaldıracağımız günler çok uzak değil” dedi. Üniversite sınavlarını düşünüyor musun? sorusunu getirdi.

Tartışmaların ardından açıklama YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’dan geldi.

YÖK Başkanı Özvar, Bahçeli’nin medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle Hacettepe Beyaz Ev’de yaptığı görüşmede gündeme getirdiği konunun şu anda gündemde olmadığını belirtti.

Özvar, “Cumhurbaşkanımız bize bu konuda talimat verirse bu konuda çalışabiliriz. Şu anda herhangi bir hazırlığımız yok.”söz konusu.

“Cumhurbaşkanımız bize talimat verirse onun üzerinde çalışırız”

Özvar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Üniversite sınavlarını kaldıracağımız günler çok uzak değil” dedi.açıklamasını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

Üniversitelerde seçme ve yerleştirme uygulamaları dünyada farklı olabilmektedir.

Bazı ülkelerde rastgele bir genel sınav yoktur.

Çocuklar ilk ve orta öğrenimleri süresince akademik başarıları ile üniversitelere başvururlar, üniversiteler bu öğrencileri kendi içlerinde değerlendirerek tercih yapabilirler.

Bizim gibi ülkelerde genel bir üniversite giriş sınavı yapılıyor. Bizimle yapılmasının nedeni üniversiteye ulaşmak isteyen aday sayısının fazla olmasıdır.

Doğal politikacıların iradesi burada değerlidir. Sayın Cumhurbaşkanımız bize bu konuda talimat verirse bu konuda çalışma yapabiliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda bir iradesi olursa sınavlarla ilgili alternatif çalışmalar yapabiliriz.

“Şu anda herhangi bir hazırlığımız yok”

Üniversite sınavının kaldırılmasına yönelik şu an için bir gündemlerinin olmadığını kaydeden Özvar, şöyle konuştu:

Bu sistemin bir bütün olarak inşa edilmesi gerekiyor. Bu ancak orta ve yüksek öğretimin tamamını bir bütün olarak değerlendirerek yapabileceğimiz bir iştir. Şu anda rastgele bir hazırlığımız yok. Önce 2023 yerleştirme süreçlerini tamamlayıp sonra sonucu görmek istiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu